image ۱۰ بازدید خرداد, ۱۳۹۹ کلاس قرآن مجازی, مسابقه رویین دژ, یک آیه یک دنیا معرفت

پوستر شماره ۲۶

پیام‌های آیه‌ی ۱۴۰ سوره‌ی آل‌عمران:

نکته: این آیه پس از جنگ احد و در نقدِ مسلمانانی که در اطاعت از پیامبر(ص) کوتاهی کردند و جنگِ بُرده را باختند، و نیز در تقویّت روحیّه‌ی مؤمنانی که تا پای جان، جنگیدند و از شکست قطعی مسلمانان جلوگیری کردند، نازل شده است.

۱- دشمن را به حساب آورید امّا از او حساب نبرید[مقام معظم رهبری] –> (إن یمسسکم قرح فقد مسّ القوم قرح مثله).

۲-شیطان ما را بیشتر جایی می‌ترساند که هنوز اتّفاقی نیفتاده است، یعنی وحشت نسبت به آینده –> (إن یمسسکم قرح: اگر برسد به شما جراحتی). چون اگر اتّفاقی بیفتد و ما صبر و تقوا داشته باشیم، به استناد آیه‌ی ۱۲۵ همین سوره، خداوند با ملکوتش ما را یاری خواهد کرد –> (إن).

۳- اتّفاقات تاریخی، برای مردم زمان و مکان خود، امتحان است و برای مردمِ پس از خود، عبرت. مولا علی(ع) نیز می‌فرمایند: «وقتی فتنه رو به شما می‌کند، شما را به اشتباه می‌اندازد، و وقتی به شما پشت می‌کند، به شما عبرت می‌دهد» –> (فقد مسّ القوم قرح مثله: فعل ماضی به کار رفته و بر زمان گذشته دلالت دارد).

۴- اگر بخواهیم مثل گذشتگان، روزگار را در حال گردش فرض کنیم، گرداندن آن را نباید به آسمان نسبت بدهیم. گرداننده‌ی آن، خداست –> (تلک الأیَّام نداولها). خاقانی چه زیبا فرموده:

 گویی که نگون کرده است ایوان فلک وَش را؟                           حکمِ فلکِ گردان؟ یا حکمِ فلک‌گردان؟

۵- مخاطب قرآن و موردِ امتحانِ خداوند، همه‌ی انسان‌ها هستند، نه فقط مسلمانان. چون قرآن برای هدایتِ جمعیِ همه‌ی جوامع بشری آمده است –> (النّاس).

۶- اگر خداوند خیلی از چیزها را به ما نشناساند، در شناخت خود و در انتخاب‌های خود اشتباه می‌کنیم –> (لیعلم الله الّذین آمنوا).

۷- مؤمن واقعی در فتنه‌ها شناخته می‌شود. جایی که همه از ارزش‌های خود می‌گریزند، آن که پای ارزش‌های خود می‌ایستد، مؤمن واقعی است –> (لیعلم الله الّذین آمنوا و یتّخذ منکم شهداء).

۸- کسی که بسیار به عنوان شاهد گرفته شود، مقام بالایی دارد و شهید محسوب می‌شود –> (شهداء).

۹- خداوند در آیه‌ی ۴۱ سوره‌ی نساء می‌فرماید: «چگونه خواهند بود روزی که از هر گروهی شاهدی می‌آوریم و تو را به عنوان شاهد این گروه خواهیم آورد؟». بر این اساس در هر صحنه‌ای که آزمایش می‌شویم، دو حالت پیش می‌آید: یا بهترین نمره را گرفته‌ایم و خداوند، ما را علیه دیگران به شهادت خواهد گرفت؛ و یا ضعیف عمل کرده‌ایم و خداوند، دیگران را علیه ما به شهادت خواهد گرفت. عدّه‌ای که خبر شهادت پیامبر(ص) را شنیدند امّا در صحنه‌ی جنگ ماندند و تا آخرین حدِّ توان جنگیدند، شاهد گرفته شده‌اند بر کسانی که کوتاهی نموده و فرار کردند –> (و یتّخذ منکم شهداء).

۱۰- اگر انسان اهل ایمان نباشد یا در رتبه‌ی شهیدان قرار نگیرد، جزء ظالمان است، و خداوند در جای‌جای قرآن تأکید کرده که لعنتش بر ظالمان است، و هر کس را خداوند لعنت کند، برایش یاری‌گری نخواهد بود –> (و الله لایحبّ الظّالمین –> ألا لعنه الله على الظّالمین –> و من یلعن الله فلن تجد له نصیرا).

مجمع حافظان قرآن کریم کاشمر

اشتراک گذاری :
برچسب ها