image ۲۸ بازدید خرداد, ۱۳۹۹ کلاس قرآن مجازی, مسابقه تدبری در قرآن, یک آیه یک دنیا معرفت

پوستر شماره ۲۵

پیام‌های آیه‌ی ۱۴ سوره‌ی آل‌عمران:

۱- ارزش همه چیز برابر نیست و ما انسان‌ها متأسّفانه در ارزش‌گذاری‌ها اشتباه می‌کنیم. شیطان است که برای ما، کم‌ارزش را پر ارزش نشان می‌دهد و اولویّتِ آن را در زندگی جابجا می‌کند –> (زیّن).

۲- شیطان برای همه، خواسته‌های دنیایی را زینت می‌دهد –> (للنّاس). امّا همه، تأثیر نمی‌پذیرند. آن‌هایی هم که تأثیر می‌پذیرند، به یک اندازه تأثیر نمی‌پذیرند.

۳- خواسته‌های دنیایی، بیجا نیستند؛ دلبستگی به آن‌ها غلط است –> (حبّ الشّهوات).

۴- نگاه غیرمنطقی در ارزش‌گذاری به زن و فرزند، نگاهی دینی نیست. زن‌سالاری و فرزندسالاری، از نشانه‌های مهمّ انحراف از دین است –> (حبّ الشّهوات من النّساء و البنین).

۵- زن‌سالاری، مقدّمه‌ی فرزندسالاری است؛ چون معمولاً مادر، محبّتی خارج از منطق نسبت به فرزند دارد –> (النّساء و البنین).

۶- این نگاه غیرمنطقی به زن و فرزند و رشد فرهنگِ زن‌سالاری و فرزندسالاری، جامعه را تجمّل‌گرا می‌کند –> (و القناطیر المقنطره).

۷- خواسته‌های دنیایی، یکی دوتا نیستند که پایان‌پذیر و قانع‌کننده باشند. هم، گونه‌های متفاوت‌اند و هم، حدّ و حساب ندارند. همان‌گونه که امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: «در دنیا چیزی نیست، مگر آن‌که صاحبش به‌زودی از آن سیر و از داشتن آن دلگیر می‌شود –> (النّساء و البنین و القناطیر المقنطره من الذّهب و الفضّه و الخیل المسوّمه و الأنعام و الحرث).

۸- متأسّفانه آن‌چه از نظر خداوند، پَست است، در دیدگاه ما باارزش شده است. اگر بهره‌‌های دنیایی و زندگیِ دنیا، نسبت به آخرت و معنویات، کم‌ارزش نمی‌بود، خداوند به آن، صفت «دنیا» (یعنی پَست و کم‌ارزش) نمی‌داد –> (الحیاه الدّنیا).

مجمع حافظان قرآن کریم کاشمر

اشتراک گذاری :
برچسب ها