image ۱۴ بازدید خرداد, ۱۳۹۹ کلاس قرآن مجازی, مسابقه تدبری در قرآن, یک آیه یک دنیا معرفت

پوستر شماره ۲۴

پیام‌های آیه‌ی ۳۰ سوره‌ی آل‌عمران:

۱- مرحله‌ی قیامت بی‌شک خطیرترین مرحله برای انسان است و در قرآن به هیچ مرحله‌ای از زندگی انسان تا به این اندازه اشاره نشده است. نگاه به این مسئله، قطعاً مهم‌ترین عامل در جهت دادن به زندگی انسان است و هر جا کمرنگ می‌شود، بشر و جامعه‌ی بشری آسیب می‌بیند –> (یوم).

۲- در قیامت، اعمال ما برای ما مجسّم می‌شوند –> (تجد).

۳- هیچ عملی از پرونده‌ی انسان پاک نمی‌شود. هر حدیثی که چنین چیزی می‌گوید، یا جعلی است یا بد معنی شده است –> (تجد کلّ نفس ما عملت…).

۴- انسانی که در دنیا از عملِ شرِّ خود لذّت می‌برده، در قیامت دوست دارد از آن فرار کند. حقیقتاً در دنیا هم کسانی که قیامتی می‌اندیشند، وقتی به گناهان گذشته‌ی خود می‌نگرند، دوست دارند از آن فراری باشند. پس اگر صحنه‌ی قیامت را بتوان به دنیا آورد، بین انسان و عمل بدِ او، فاصله‌ی زیادی می‌افتد. بنابراین آن‌چه در قیامت تصوّرش محال است، در دنیا تا فرصت داریم، شدنی است –> (تودّ لو أنّ بینها و بینه أمدا بعیدا).

۵- مهربانی خداوند و محبّت او نسبت به بندگانش، در هشدارهایی است که می‌دهد. بلاتشبیه، مهربانی پلیس راهنمایی و رانندگی، در هشدار دادن از تصادفاتِ ناگوار است؛ نه زنده کردن کسانی که در تصادف مرده‌اند. پس هشدارهای خداوند یعنی نشانه‌های رأفت او نسبت به ما –> (و یحذّرکم الله نفسه و الله رءوف بالعباد).

۶- خداوند نسبت به همه‌ی بندگانش رئوف است –> (العباد).

مجمع حافظان قرآن کریم کاشمر

اشتراک گذاری :
برچسب ها