image ۱۲ بازدید خرداد, ۱۳۹۹ کلاس قرآن مجازی, مسابقه تدبری در قرآن, یک آیه یک دنیا معرفت

پوستر شماره ۲۳

پیام‌های آیه‌ی ۱۷۶ سوره‌ی آل‌عمران:

۱- هرچند مخاطب اوّلیه‌ی این آیه، پیامبر(ص) بوده است امّا به‌کارگیری افعال مضارع در آن، نشان می‌دهد که این پدیده به سمت آینده شدّت می‌گیرد و قطعاً اوج آن در انتهای رسالت پیامبر(ص)، یعنی در اواخر غیبت کبرای امام زمان(عج) است و احادیث بسیاری در این زمینه از معصومین(ع) نقل شده است. هرگاه از بسیاریِ کسانی که اندیشه‌ی کافرانه پیدا کرده‌اند نگران شدیم، این آیه را مرور کنیم و چنین برداشت کنیم که کفر، یک بیماری است و زیاد شدنِ بیماران نباید در افراد سالم، شوق بیمار شدن به وجود آورد. زیاد شدن کافران یعنی زیاد شدن طاعون‌زدگانِ آخرالزّمان. لذا در چنین شرایطی ابتدا شکر کنیم که ما جزء سالم‌ها هستیم، سپس تلاش کنیم تا جایی که می‌توانیم دیگران را نجات دهیم –> (لایحزنک- یسارعون- لن‌یضرّوا- یرید- ألّا یجعل).

۲- ناراحتی از این‌که تعداد کافران در حال زیاد شدن است، غم نیست، غصّه است و امری است منفی؛ ولی دغدغه داشتن برای این‌که چگونه می‌توان آن‌ها را نجات داد و نکند ما در این مورد کوتاهی می‌کنیم، غم است و امری مثبت(در قرآن کریم «حزن» معمولا برای غصّه و اندوه دنیایی به کار رفته، و «غم» برای دغدغه‌های معنوی! نمونه‌اش آیه ۱۵۳ همین سوره). مولا علی(ع) هم می‌فرمایند: «در مسیر هدایت، هرگز از کم بودنِ پیروانش اندوهگین مباش» –> (و لایحزنک).

۳- آن‌گونه که مردم در شتاب گرفتن به سمت کفر رقابت می‌کنند، متأسّفانه در حرکت به سوی حق، رقابت ندارند –> (یسارعون فی الکفر).

۴- کفر، باتلاقی است که هرچه بیشتر دست و پا بزنی، بیشتر فرو می‌روی –> (فی الکفر).

۵- ولیِّ ما خداوند است. کفّار هر چه بیشتر شوند و هرچه کفرشان شدیدتر گردد، چون در برابر بی‌نهایت، هیچ‌اند، نمی‌توانند به او آسیبی برسانند. زمانی باید ناراحت باشیم که سرپرست ما آسیب ببیند –> (إنّهم لن یضرّوا الله شیئا).

۶- گاهی لیاقت یک انسان، فقط این است که فرو رفتنش در کفر بیشتر شود، چون شایستگی گناهان سبک را ندارد. حقّ او یک پرونده‌ی سیاهِ سنگین است –> (یرید الله ألّا یجعل لهم حظّا فی الآخره).

۷- سرعت گرفتن مردم در کفر، یعنی بیشتر فرو رفتنِ آن‌ها در عذاب آخرت. بنابراین اصلا برای ما جای ناراحتی ندارد؛ فقط باید از آن ترسید که مسئولیّتِ «امر به معروف و نهی از منکرِ» ما فراموش شود –> (و لهم عذاب عظیم).

مجمع حافظان قرآن کریم کاشمر

اشتراک گذاری :
برچسب ها