۱۷۱ بازدید آذر, ۱۳۹۸ روشنگری, شبهات, نکته اخلاقی, همسرانه

سوالاتی که در جامعه امروز درباره “تعدّدِ زوجات” در اسلام مطرح است:

۱) چرا اسلام چنین رسمی به وجود آورده است؟

این مسئله پدیده‌ای نیست که ساخته اسلام باشد؛ بلکه اسلام آن را محدود، مقیّد و مشروط کرده است.

 

۲) چرا اسلام آن را رد نکرده است؟

چون هم در همه مخلوقات خداوند، گرایش از مذکر به مونث است، هم ناتوانی جنسی در مرد دیرتر از زن اتفاق می افتد و هم در اثر حوادث متعدد به ویژه جنگ ­ها، بسیاری از مردان زودتر از همسر خود از دنیا می‌روند؛ بنابراین تعدد زوج ­ها به مردانی که توان اقتصادی و مدیریتی بیشتری دارند اجازه می‌دهد تا خانواده یا خانواده‌های دیگری تشکیل دهند و خانواده‌های بی‌سرپرست کمتر شوند.
نکته دیگر این است که بعضی از مردان اصلا لیاقت تشکیل خانواده ندارند. هم­چنین تعدد زوجات به مردانی که از همسر اول بچه­ دار نشده ­اند این امکان را می‌دهد که بدون ظلم به همسر اول و کنار گذاشتن او، خانواده دیگری تشکیل دهند.
از همه مهم ­تر این که قطعاً در جامعه، زنان و دخترانی وجود دارند که کسی پذیرای آن­ ها برای ازدواج اول نیست؛ مثلا بعضی از زنان مطلقه، شوهر از دست داده، دختران با سِن بالا یا دارای نواقص جسمی یا مشکلات خانوادگی. اگر اسلام اجازه ازدواج دوم را از مردان بگیرد، چنین دختران و زنانی تا آخر عمر بی­ سرپرست باقی می ­مانند و عوارض و مشکلاتِ یک زنِ بی­ سرپرست برای همیشه به آن­ ها تحمیل می ­شود.

 

۳) چرا اسلام چنین اجازه ‌ای به زن نداده است؟

اول دلیلش این است که خداوندی که انسان را آفریده و از روح خودش در او دمیده، به نیازهای روحی مرد و زن بیش از هر کسی واقف است و از مصاحبه با زنان و دخترانِ پاکدامن که بر مبنای فطرت خود تربیت شده‌اند و اسیر نفس نشده‌اند نیز می‌فهمیم که حتی نسبت به تصور چنین چیزی شرم دارند؛ بنابراین در ذات زن چنین تمایلی وجود ندارد.
نکته دیگر این که هر زن، فقط رکن یک خانواده است ولی هر مرد می ­تواند مدیر چند خانواده باشد. این که در اسلام، مدیریتی به جز خانواده به هیچ زنی داده نشده است، این مطلب را تایید می ­کند (پیامبر(ص) حکومت هیچ جا را و هیچ مسئولیت اجتماعی را به حضرت زهرا(س) نداده ­اند اما گاهی ما افتخار می‌کنیم که مثلاً راننده تریلیِ زن داریم!! در مقابل، حضرت علی (ع) توان این را دارند که علاوه بر تربیت امام حسن (ع) و امام حسین (ع)، کوفه را هم اداره کنند، بدر و احد و … را هم اداره کنند و … .)
و از همه مهم­ تر این که اگر یک مرد دارای چند زن باشد، هویت هر یک از فرزندان او مشخص است؛ یعنی هم مادر آن­ ها و هم پدر آن ­ها، ولی اگر برعکس آن را در نظر بگیریم، فرزندان بی­ هویت و هویت­ های مبهم و مشکوک در جامعه بسیار می­ شوند و زمینه برای گسترش فحشا فراهم ­تر می­ شود.

اشتراک گذاری :
برچسب ها