۲۸۱ بازدید دی, ۱۳۹۹ تلنگر, شبهات, قرآن و عترت, نکته اخلاقی, همسرانه

«وَ ءاتُوا النِّساءَ صَدُقاتِهِنَّ نِحلَهً فَاِن طِبنَ لَکُم عَن شَیءٍ مِنهُ نَفساً فَکُلوهُ هَنیئاً مَریئاً»
آیه ۴ سوره نساء

 نکاتی در مورد “مهریه” که تنها از یک آیه از قرآن برداشت می ­شود:

۱) پرداخت مهریه زن، وظیفه مرد است و امر خداوند (ءاتوا: بدهید)؛ بنابراین پیش از آن که یک مسئولیت قانونی باشد، یک تکلیف شرعی است.

 ۲) این که نام مهریه را «صِداق» گذاشته­ اند، بی­ ارتباط با واژه «صداقت» نیست. پرداختِ مودبانه مهریه به همسر، معیاری برای شناخت صداقت همسر در زندگی زناشویی است.

۳) واژه «نِحلَه» که برای شیوه پرداخت مهریه به همسر، شرط شده است، دو بارِ معناییِ آمیخته با هم دارد: یکی «بدهی» و دیگری «عطیه». بنابراین مرد در باطن خود باید مهریه را بدهیِ خود نسبت به همسر حساب کند و در ظاهر کار، آن را به شیوه ­ای محترمانه و مودبانه مانند یک هدیه ارزشمند به همسر تقدیم کند.

۴) خداوند زن را مجاز قرار داده که بخشی از مهریه ­اش را ببخشد (که البته می ­تواند همه آن باشد)؛ چون بخشش مهریه در بعضی موارد برای خانواده مفید است: یکی جایی که مهریه از ابتدا سنگین بوده و مرد، توان پرداخت آن را ندارد. دیگری در موردی که مرد به مشکل اقتصادی برخورده و احساس این دِینِ سنگین، او را اذیت می‌کند. نیز در موردی که مرد از گذشت ­های زن سوءاستفاده نمی‌کند و بخشش‌های زن، محبت مرد و احساس مسئولیت او را نسبت به همسرش بیشتر می‌کند و مواردی از این قبیل که با بخششِ بخشی از مهریه، محبت و مودت زوج نسبت به هم بیشتر می‌شود.

۵) بخشش مهریه توسط زن، باید با میل قلبی خود زن صورت گرفته باشد؛ نه با پیشنهاد یا تحمیل همسر. هم­ چنین زن باید از این بخششِ بخشی از مهریه، خوشحال باشد؛ نه فقط راضی.

۶) همان گونه که گفتیم بخشش مهریه صرفاً بخشش تمام مهریه نیست. بخشش اندکی از آن هم با توجه به همه شرایط گفته شده می­ تواند همان اثر مثبت را در زندگی داشته باشد.

۷) خداوند در قبال این که شوهر را موظف کرده که مهریه را به شیرینی بپردازد، به او حق داده است که مهریه بخشیده­ شده را به شیرینی بخورد؛ بنابراین خداوند در برابر هر وظیفه‌ای برای ما حقی قرار داده است. خانواده یا جامعه­ ای که به وظایف خود آشنا و متعهد باشند، در حقیقت رعایت حقوق دیگران را کرده‌اند؛ پس در صورتی همه به حقوق خود می­ رسند که همه به وظایف خود آشنا و متعهد باشند.

اشتراک گذاری :
برچسب ها