۲۸۲ بازدید بهمن, ۱۳۹۷ روشنگری, شبهات

* چرا ما ایرانیها شعار «مرگ بر این و اون» را با «ندای زنده باد» جایگزین نمی کنیم تا «عشق و محبت» به کشورمان برگردد؟!

* آنقدر در این سالها ما ایرانیان برای همه دنیا، مرگ بر این و آن خواستیم که متاسفانه تمام مرگهای دنیا نصیب خودمان شد و سقف ها بر سر خودمان آوار شد .
و دشمنانمان روزبروز فربه تر و شاداب تر شدند .
و مردمانشان در آرامش زندگی می کنند
داش_فرید به خود بیا
همیشه برای دیگران خوبی بخواه . حتی برای دشمنانت .
روح گاندی بزرگ شاد که چه زیبا گفت :
من چیز جدیدی ندارم که به دنیا یاد بدهم. حقیقت و ضدخشونت بودن هم‌سن کوه‌ها هستند.

* اَی کاش دعای مرگ برای دیگر ملتها از دهان ایرانیان بیوفتد ، ای کاش جمعه به جمعه برای نیمی از جهان ارزوی مرگ و نیستی نکنیم تا اینقدر مملکتمان دچار مرگ و غم و عزا نشود ، همان انرژی منفی که بعد هر نماز از حلقوم ایرانیان هیجان زده در میاید، عاقبت به سر ایرانیان برمی گردد ، کاش بعد هر نماز در مساجد ارزوی برکت و إیمان و یکتا پرستی برای تمام دنیا می کردیم تا شاید قطره ای از این دریای انرژی مثبت به خودمان بازگردد.

ﺷﻨﺒﻪ ﻫﺎ : ﮐﻠﯿﻤﯽ ﻫﺎ ﻭﺍﺳﻪ ﺳﻼﻣﺘﯽ ﻫﻤﻪ ﺩﻋﺎ ﻣﯿﮑﻨﻦ!
ﯾﮑﺸﻨﺒﻪ ﻫﺎ : ﻣﺴﯿﺤﯿﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﻫﻤﻪ ﺍﻧﺴﺎﻧﻬﺎ ﺁﺭﺯﻭﯼ ﺷﺎﺩﯼ ﻣﯿﮑﻨﻦ!
ﺩﻭﺷﻨﺒﻪ ﻫﺎ : ﺯﺭﺗﺸﺘﯽ ﻫﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﻫﻤﮕﺎﻥ ﺁﺭﺯﻭﯼ ﻋﺸﻖ ﻭ ﻧﯿﮑﯽ ﻣﯿﮑﻨﻦ!
ﭘﻨﺠﺸﻨﺒﻪ ﻫﺎ: ﺑﻮﺩﺍﺋﯽ ﻫﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺻﻠﺢ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺩﻋﺎ ﻣﯿﮑﻨﻦ!
ﺟﻤﻌﻪ ﻫﺎ : ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻫﺎ ﻣﯿﺮﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﻌﻪ ﻭﺍﺳﻪ ﻧﺼﻒ ﺩﻧﯿﺎ ﺁﺭﺯﻭﯼ ﻣﺮﮒ ﻣﯿﮑنند …

این جوک نیست . خنده دار نیست. درده

ممکن است شما نیز به دلایل مختلف و در مناسبت های گوناگون با متن های بالا یا متن های مشابه برخورد داشته باشید، اما به راستی معنی مرگ بر آمریکا چه چیز است؟

به نظر می آید در مورد این شعار بیان نکاتی لازم است.

۱- ما مرگ بر تمام دنیا و این و آن نداریم. مرگ بر آمریکا و اسرائیل و قدرت های استکباری داریم که دلیل آن هم روشن است و به نظر نمی رسد با این شعارها خودمان هم دچار مرگ های تمام دنیا باشیم. اگر در کشور ما حوادث یا رویدادهای مختلفی رخ می دهد که سبب مرگ عده ای از هموطنان ما می شود، دلایل ویژه ی خود را دارند.

۲- لعن و نفرین و درخواست مرگ برای دشمنان، با سب و ناسزا و فحش، تفاوت های فاحشی دارد و اتفاقاً این مرگ بر گفتن ها ریشه ی قرآنی دارند. در آیاتی از سوره های بروج، ذاریات، عبس و مدثر برای کسانی که خوی استکباری دارند، از واژه ی ” قُتِلَ ” استفاده شده است که معنی: “مرده باد” و “مرگ بر …” می دهد. همچنین ما یک اصل قرآنی هم به نام “تبری” داریم که از فروعات دین ماست و بر اساس آن حق داریم از دشمنان دین، دوری و بیزاری جسته، دوستی با آنها را نپذیریم. بنابرین مرگ خواستن برای ابرقدرت های مستکبر و جنایتکار، فی نفسه، امری ناپسند نیست.

۳- ما مرگ را تنها برای کسانی آرزو می کنیم که «دشمن بشریت هستند». ما مرگ را تنها برای سیاستمداران جنایتکاری آرزو می کنیم که «داعش را تأسیس کردند و شیوه های گوناگون جنایت را به او آموختند و تکنیک های هالیوودی مستندسازی را به او یاد دادند تا اسلام و مسلمانی را بدنام کند». شاید شما هم فیلم سخنان جناب کلینتون را دیده اید که در کنگره اعتراف کرد که آمریکا دهها سال پیش با همکاری عربستان سعودی تروریستهای طالبان و القاعده را در افغانستان آموزش داده و مسلح کرد. حتما فیلم سخنان ترامپ را دیده اید که می گفت: «اوباما و خانم کلینتون نقش اساسی در ایجاد داعش داشتند».

۴- در تمام ادعیه ها مخصوصا ادعیه آئین های آسمانی محوریت دعاها نوع انسان و بشریت است ، ادعیه شیعه که از آئین های آسمانیست نیز از این قاعده مستثنی نیست، ادعیه هایی که بر شیعه وارد شده غالبا برای کل بشریت و فارغ از دین جغرافیا و رنگ و زبان است بروز ترین و قریب العهد ترین آنها دعای هر فریضه ماه رمضان است.

اَللّهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ
خدایا بفرست بر خفتگان در گور نشاط و سرور

اَللّهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ اَللّهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جایِعٍ اَللّهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ
خدایا دارا کن هر نداری را خدایا سیر کن هر گرسنه ای را خدایا بپوشان هر برهنه را

اَللّهُمَّ اقْضِ دَیْنَ کُلِّ مَدینٍ اَللّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوبٍ اَللّهُمَّ رُدَّ
خدایا ادا کن قرض هر قرضداری را خدایا بگشا اندوه هر غمزده را خدایا به وطن بازگردان هر

کُلَّ غَریبٍ اَللّهُمَّ فُکَّ کُلَّ اَسیرٍ اَللّهُمَّ اَصْلِحْ کُلَّ فاسِدٍ مِنْ اُمُورِ
دور از وطنی را خدایا آزاد کن هر اسیری را خدایا اصلاح کن هر فسادی را از کار و ….

۵- قاطبه دعای مسلمانان برای همه مردم است. مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل ربطی به مردم آمریکا و اسراییل ندارد ربطی به مردمی با ادیان یهودی و مسیحی و کلیمی ندارد ، خود یهودی ها رژیم صهیونیستی و کارهای آن رژیم فاسد را قبول ندارند، براستی چه سیاست هایی در جهان همچون سیاست های آمریکا و اسراییل منفور است؟ بعنوان مثال ؛

صدها نفر از مردم اسپانیا در اعتراض به سیاست‌های آمریکا همزمان با سفر رئیس‌جمهوری این کشور به اسپانیا مقابل سفارت واشنگتن در مادرید تجمع کردند.
گروهی از مردم هیروشیما در آستانه سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به این شهر علیه وی تظاهرات کردند و…

در پایان با اشاره به کلامی از امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری موضوع را به پایان می بریم.

«معلوم هم هست که مراد از «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر ملت آمریکا نیست، ملت آمریکا هم مثل بقیه‌ی ملتها (هستند)، یعنی مرگ بر سیاست‌های آمریکا، مرگ بر استکبار؛ معنایش این است، این دارای پشتوانه‌ی عقلانی است؛ قانون اساسی ما به این ناطق است، تفکرات اصولی و عمیق و منطقی بر این ناطق است و این را برای هر ملتی که تشریح بکنیم، آن را می‌پسندند و میپذیرند و قبول میکنند.» (دیدار مقام معظم رهبری با  دانش آموزان و دانشجویان در ۱۲ آبان ۱۳۹۴)

«رژیم آمریکا تجسم شرارت و خشونت است؛ بحران‌ساز و جنگ‌آفرین است. [همواره] و نه‌ فقط امروز، حیات رژیم آمریکا به این بوده که برای کسب منافع خودشان دست‌اندازی کنند. آمریکا مظهر شرارت است، آن‌وقت گله می‌کنند که چرا می‌گویید مرگ بر آمریکا.اولاً به حضرات آمریکایی بگویم: مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو. یعنی مرگ بر سرمداران آمریکا که در این دوره این افراد هستند. مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر شما عده‌ی معدودی که این کشور را اداره می‌کنید؛ ما با ملت آمریکا کاری نداریم. ثانیاً تا وقتی که آمریکا خباثت و رذالت دارد، این مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد.» (دیدار مقام معظم رهبری با فرماندهان و جمعی از کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش در ۱۹ بهمن ۱۳۹۷)

«این ملتی که الآن دارند فریاد می ‏زنند «مرگ بر امریکا» مقصودشان کارتر است. ملت امریکا که به ما کاری نکرده. ملت امریکا اگر بفهمد مطلب را، اگر بفهمد مطلب را ملت امریکا، به حسب وجدان انسانی ‏اش، با ما موافق است.» (صحیفه امام؛ ج۱۱؛ ص۲۵۳)

اشتراک گذاری :
برچسب ها