82 بازدید شهریور, ۱۳۹۸ تلنگر, شبهات, محرم

لطفا چند دقیقه وقت بگذارید و متن رو مطالعه بکنید، موضوع مهمیه
.
یک موجی امسال با این مضمون راه افتاد که ندای حی علی العزاء مثل حی علی الصلاه خطاب به همه است. همه به هیئت دعوتند و همه ما مهمان هستیم‌. مهمان بودن خودمون رو درک کنیم و کار به کار بقیه مهمان‌ها نداشته باشیم. یا متنی دیگر که گفته بود وقتی یکی میاد هیئت برای امامش اومده، یعنی امامت. شما که بهش می‌گی چرا موت بیرونه، چرا قبات کجه، ممکنه اون فرد دیگه نیاد. اونوقت تو چیکار کردی؟ با فروع دین گردن اصول دین رو زدی. دو سه نکته رو درباره این موضوع می‌خوام بگم.
یک. استاد صفایی حائری در کتاب عاشورا بیان می‌کنند که از این داستان خون تا به حال تحلیل‌های متفاوتی شده. و تعجب هم نداره، که این داستان کوتاه، اما به بزرگی تاریخ یک بعد و یک جهت ندارد.
فکر می‌کنم در کنار تحلیل‌های گوناگون از این واقعه، یک مورد رو که می‌تونیم در نظر بگیریم اینه که امام حسین تا پای جان مقاومت کرد و از بیعت با یزید امتناع کرد تا نشون بده و تایید نکنه که می‌شه سگ‌بازی کنی و مسلمون باشی، می‌شه مال مردم بخوری و مسلمون باشی، می‌شه شراب‌‌خوری کنی و مسلمون باشی و… . تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
از طرفی شهید بزرگوار مطهری در کتاب حماسه حسینی بیان می‌فرمایند که دو نوع تحریف در واقعه کربلا داریم. یک تحریف لفظی و دو تحریف معنوی‌. و آنچه خطرناک‌تره تحریف معنوی است. تحریفی که در معنا و هدف واقعه رخ می‌ده.
به نظر می‌رسه مسیر حرکت ما کاملا برعکس آن چیزی است که امام برای آن مقاومت کرد و جان خود و اصحاب و اهلش را فدا نمود تا آن را تایید نکند. مسیر حرکت ما در مجالس و هیئت‌ها باید به سمت حسینی شدن باشد، نه یزیدی بودن زیر علم امام حسین!
قطعا تمامی افرادی که آمدند دعوت شدند و مهمان هستیم. اما هر کسی، فرقی نمی‌کنه چه منه گناهکار که ممکنه در ظاهر ایرادی نداشته باشم چه کسی که ظاهرش ایرادی داره باید سعی و تلاشمون بر حسینی شدن باشه.
این حسین قلابی که ما ساختیم اگر در کربلا می‌بود کنار یزید می‌نشست و اصلا درگیریی با او نداشت! حسین واقعی آن زمان غریب بود و الان نیز طرفداری ندارد و غریب است…
دو. همه ما مهمان هستیم و هرکسی وظیفه‌ای داره. ابتدا به نظر بنده امر به معروف و نهی از منکر تعارضی با حفظ احترام نداره و قطعا می‌تونه همراه با اون باشه.
وظیفه افرادی که قصد امر به معروف دارند هست که شرایط اون رو رعایت بکنند. اما از آن طرف هم وظیفه افرادی که در مجلس اباعبدالله به عنوان مهمان می‌خواهند شرکت بکنند اینه که حرمت مجلس اباعبدالله رو رعایت بکنند.
قرار نیست کسی در هیئت سلیقه‌ای عمل بکنه. همانطور که اگر کسی بخواد تو هیئت قمه بزنه جلوش رو می‌گیریم سایر مسائل منافی با دین هم همینطوره.
سه. اون متنی که به فروع و اصول دین هم اشاره کرده بود که تکلیفش مشخصه. امامت از اصول دین است، اما شرکت در روضه مستحبه. و از طرفی امر به معروف و نهی از منکر بنا بر نظر شیعیان از فروع دین است. جهت جلوگیری از طولانی شدن متن بیش از این در این مورد صحبت نمی‌کنم. خداوند عاقبت همه ما را ختم به خیر گرداند.
پی‌نوشت: در مورد این موضوع فکر بکنید، اگر با بنده موافقید به هر صورت که می‌تونید و در حد توان جلوی این تفکر مخرب بایستید.

#زیر_علم_امام_حسین_یزیدی_نباشیم

عکس از استاد عارف جلایری است.

۲+
اشتراک گذاری :
برچسب ها