۳۳۶ بازدید دی, ۱۳۹۹ تلنگر, روشنگری, شبهات

شاید مهم ترین نکته‌ای که در کلمه «تَوّاب» باید به آن دقت کرد، این است که تواب به هیچ عنوان به معنی بسیار توبه کردن از یک گناه یا تکرار توبه در یک گناه نیست؛ چون تمام توبه هایی که شکسته ایم، باطل است. توبه از هر گناهی فقط یک بار اتفاق می افتد و آن، آخرین توبه است که دیگر پس از آن گناه تکرار نشود. تواب یعنی کسی که از گناهان بسیاری می‌خواهد توبه کند، یکسره در شخصیت خود جستجو می کند تا عیب های مختلف را پیدا کرده و اصلاح کند.

سوال: توبه چه زمانی باید اتفاق بیفتد؟؟

پاسخ: بر اساس آیات ۱۷ و ۱۸ سوره نساء (اِنَّما التَّوبَهُ عَلَی اللهِ لِلَّذینَ یَعمَلونَ السُّوءَ بِجَهالَهٍ ثُمَّ یَتوبونَ مِن قَریبٍ فَاُولئِکَ یَتوبُ اللهُ عَلَیهِم… (۱۷) وَ لَیسَتِ التَّوبَهُ لِلَّذینَ یَعملونَ السَّیِّئاتِ حَتّی اِذا حَضَرَ اَحَدَهُم المَوتُ قالَ اِنّی تُبتُ الآنَ وَ لَا الّذینَ یَموتونَ وَ هُم کُفّار… (۱۸))، توبه باید بلافاصله پس از انجام گناه یا آگاه شدن به گناه صورت بگیرد؛ مانند لکه ای که پس از این که روی پارچه افتاد، هرچه سریع تر پاک شود آسان تر و بهتر پاک خواهد شد اما اگر لکه ها به تدریج زیاد شدند، دیگر تمایل به پاک کردن آن ها نداریم. پشیمانی فوری بعد از انجام گناه که خداوند در فطرت ما قرار داده برای این است که بفهمیم لذت گناه بسیار زودگذر است و حسرت آن بسیار طولانی، و بر این اساس، میل ما برای انجام گناه بعدی بسیار کم شود؛ چون در گناهِ قبلی، یک لذتِ لحظه‌ای و یک حسرت و پشیمانی طولانی را تجربه کرده ایم.

اصلاح پس از توبه

پذیرش توبه اصلاً به معنی پاک شدن گذشته نیست؛ بلکه بدین معنی است که خداوند به ما فرصت برگشت داده است. امتیازات منفی گذشته ما سر جای خود هست و فقط با به دست آوردن امتیازات مثبتی که بتواند آن ها را خنثی کند، قابل جبران می باشد. به این کار، اصلاح گذشته می‌گوییم که به عنوان مثال در آیات ۱۶۰ بقره (اِلّا الَّذینَ تابوا وَ اَصلَحوا وَ بَیَّنُوا…) و ۸۹ آل عمران (اِلّا الَّذینَ تابوا مِن بَعدِ ذلکَ وَ اَصلَحوا…) آمده است. فعل «اَصلَحُوا» از باب افعال است به معنای «درست کردند»؛ بنابراین اصلاح توبه فقط به معنی درست شدن خودمان نیست. ما باید دیگرانی که گمراه کرده ایم را اصلاح کنیم و حتی کسانی که در معرض گمراهی هستند اصلاح کنیم تا امتیازات مثبت ما بسیار زیاد شود و خیلی سریع گذشته خود را جبران کنیم و برکت ها به زندگی ما سرازیر شود و ایمان ما را به درست بودن راهی که به آن بازگشت ایم، بیشتر کند.

 

اشتراک گذاری :
برچسب ها