۶۰ بازدید فروردین, ۱۳۹۹ آخرالزمان, عفاف و حجاب, علائم ظهور, کتب و مقالات, مهدویت

احادیثی در خصوص نشانه های آخرالزمان
برگرفته شده از کتاب «رویین ­دِژ» – کاری از «مجمع حافظان قرآن کریم کاشــمر»

۱- رسول خدا(ص) فرمود: زمانی می ­رسد که صورت­ ها صورت انسانی است و د ل­ها، دل ­های شیاطین است. مثل گرگ ­های ضرر رساننده، خون ریزند. کارهای بدی که از آ ن­ها سر می ­زند اگر نهی کنی قبول نمی­ کنند … مؤمن بین آن­ ها ضعیف، و فاسق با شرافت است. بچّه ­های آن­ ها خبیث­ النّفس و بداخلاق و شرورند. زن­ های آن­ ها از فرط بدجنسی و خباثت و مکر و حیله، خسته ­کننده ­اند. بزرگ ­های آن ­ها امر به معروف و نهی از منکر نمی­ کنند… (جامع الاخبار، فصل۳۸، ص۱۴۸).

۲- همچنین فرمودند: زمانی بر امّت من بیاید که … قرآن را نمی­ شناسند مگر به صوت زیبا، و خدا را عبادت نمی ­کنند مگر در ماه مبارک رمضان… (جامع الاخبار، فصل۳۸، ص۱۴۹).

۳- امیر المؤمنین(ع) می­ فرماید: در آخرالزّمان، نزدیک ظهور که بدترین زمان­ هاست، زنان عریان (بدون حجاب اسلامی) ظاهر می­ شوند. بدون اجازه­ ی شوهر، بیرون می­ روند در حالی که آرایش کرده ­اند و خودشان را به نامحرم ارائه می­ دهند. (این گونه زنان) از دین خارج ­اند، در فتنه داخل می ­شوند، به سوی لذّت­ ها شتاب می­ کنند، به شهوت رانی تمایل دارند، محرّمات خدا را حلال می­ شمارند، همیشگی هستند در جهنّمی که خلاصی ندارد. (مَن لا یَحضَرُهُ الفَقیه، ص ۳۱۱).

۴- رسول خدا(ص) فرمود: زمانی فرا می­ رسد که شکم­ های مردم، خدایشان باشد و زنان آن­ ها، قبله­ ی آن­ هاست… باقی نمی­ ماند از ایمان مگر اسمش، و نه از اسلام مگر رسمش، و نه از قرآن مگر درسش و مسجدهای آن­ ها آباد و قلب­ های آن­ ها خراب است… (جامع الاخبار، فصل۳۸، ص۱۴۸).

۵- امام صادق(ع) می ­فرماید: … زن­ ها ملبّس به لباس کفّار و مزیّن به زینت جبارین می ­شوند… تمکین از شوهر نمی ­کنند و وفا ندارند. کسب شوهرها در مخارج آن ­ها کفاف نمی دهد. از شوهرها طلاق می­ خواهند و… مردها به زن­ ها و زن­ ها به مردها شبیه می ­شوند(چشم به راه روشنی، به نقل از سفینه النّجاه، علایم ظهور).

۶- رسول خدا(ص) فرمود: زمانی که… حلال می­ شمارند مال یتیم را، و کم­ فروشی در مقدار و مبلغ می ­کنند و حلال می­ شمارند شرابخواری را و حلال می­ شود رشوه­ خواری به اسم هدیه و… (بحارالانوار، علائم الظهور، ص۷۰).

۷- همچنین فرمودند: … مرد از زنش اطاعت کند و از مادرش سرپیچی کند. به رفیقش خوبی کند و به پدرش جفا کند… مردها حریر پوشند و اَخد کنند (رابطه­ ی پنهانی با نامحرم داشته باشند)، زنان مغنیه (رقّاص و ترانه­ خوان) و اسباب و وسایل موسیقی و میگساری فراهم نمایند و زنا زیاد شود پس در این وقت منتظر باشید باد سرخ و فرورفتن به زمین و مسخ شدن و… (وسایل، باب تحریم الغنا، ص۵۶۶).

۸- و همچنین فرمودند: بیاید در امّت من، مردانی که زن ­هایشان بر مرکب­ ها سوار شوند در حالی که خود را شبیه به مردان نموده ­اند (نوادر الدّهور، ج۱، ص۱۴۰).

۹- نیز فرمودند: زمانی بر مردم می ­آید که صبرکننده بر دین خود، مانند کسی است که آتش سرخ­ شده را بر دست خود گرفته… (چشم به راه روشنی به نقل از جامع الاخبار).

۱۰- جایی دیگر فرمودند: زن­ هایی هستند که پوشیده ­اند در حالی که عریانند (لباس ­های آن ­ها چسب و بدن ­نماست). مردان را به خود جلب می­ کنند و خودشان هم به مردها تمایل دارند. این گونه زن­ ها به بهشت وارد نمی ­شوند و بوی بهشت به مشامشان نمی ­رسد (مستدرک حاکم، ص ۴۳۶).

۱۱- بخشی از حدیث امام صادق(ع) در روضه­ ی کافی: … با شراب مداوا کنند و برای مریض، توصیه نمایند و به واسطه­ ی آن طلب شفا کنند و همه­ ی مردم در ترک امر به معروف و نهی از منکر، مساوی باشند (علائم آخرالزمان، ص۶۵).

۱۲- پیامبر(ص) می­ فرمایند: … شریکان به هم خیانت کنند و وفا کم شود و زنا شایع گردد و مردان به لباس زنانه زینت کنند و پرده و چادر حیا از زنان برداشته شود و تکبر در دل­ ها رسوخ کند مانند زهر در بدن ­ها (بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۶۳).

۱۳- امام علی(ع) فرمودند: در آن زمان چیزی منکرتر از معروف و معروف­ تر از منکر نباشد و عمل فاحشه­ ها منکر شناخته نشود (علائم آخرالزمان، ص۱۳۸).

۱۴- همچنین فرمودند: دولت بچه ­ها (فرزندسالاری) در همه­ جا ظاهر شود و جوانان، آلت لهو و خوردن شراب را حلال دانند و مردان به مردان و زنان به زنان اکتفا کنند (همجنس گرایی) و زن­ ها بر زین­ ها سوار شوند (موتورسواری و دوچرخه­ سواری زنان)، پس زن در تمام چیزها بر شوهرش غلبه کند (همان، ص۱۴۸).

۱۵- و همچنین فرمودند: … و بچّه­ های زنا زیاد می­ شوند و پدران اگر ببینند بچّه­ ها کارهای زشت انجام می­ دهند نهی ­شان نکنند و مرد از زنش امور قبیح و زشت را می­ بیند ولی نهیش نمی­ کند و… (همان، ص۱۵۲).

۱۶- پیامبر(ص) فرمودند: بچه­ هایشان عارِم (لوس) و باعث اذیت و آزارند و زن­ هایشان شوخ و گستاخ و بی ­باک­ اند و بزرگانشان امر به معروف و نهی از منکر نمی ­کنند (همان، ص۱۵۵).

۱۷- روایتی دیگر از ایشان در کنزالاعمال: زنانی که پوشیده­ ی برهنه ­اند (لباس تنگ و بدن ­نما دارند) و با ناز و گردن­ کشی راه می ­روند و موهای سرشان مثل کوهان شتر است (همان، ص۱۷۱).

و حال، این سخن امام زمان(عج)، که برای هر کسی که ادّعای تشیّع دارد، تکان ­دهنده است: «فَاِنّا یُحیطُ عِلْمُنا بِاَنْبائِکُم وَ لا یَعزُبُ عَنّا مِن اَخْبارِکُم» یعنی: قطعا علم ما به اوضاع شما احاطه دارد و هیچ چیز از احوال شما بر ما پوشیده نیست! (بحارالانوار، ج۵۳، ص ۱۷۵)

نکته: از بررسی مجموعه­ ی کتاب ­هایی که نشانه­ های آخرالزمان را از زبان معصومین (ع) بیان کرده ­اند، درمی ­یابیم که بیشتر نشانه­ ها مربوط به انحرافات عفاف و حجاب است و در حوزه­ ی عفاف و حجاب هم بیشترین انحرافات مربوط به زنان و دختران آخرالزمان است. بنابراین در آخرالزمان، هیچ مسئله ­ای از عفاف و حجاب بزرگتر نیست و هیچ موضوعی، از آگاه کردن زنان و دختران مهم­ تر نمی ­باشد. سرعت گسترش جاذبه ­های دجّال­ گونه ­ی ماهواره، اینترنت و شبکه­ های اجتماعی، اصلاً، با افزایش ناچیز آگاهی­ ها و قدرت دفاعی جوانان، زنان و دختران جامعه برابری نمی ­کند!

چاره چیست؟

چاره فقط انتظار است امّا انتظار، دست روی دست گذاشتن نیست، وای وای بیهوده و در خانه نشستن هم نیست، به در حیاط آمدن هم نیست، سرکوچه ایستادن هم نیست، در خارج از شهر، به استقبال آمدن است! منتظر واقعی و زمینه­ ساز ظهور کسی است که در جهت برنامه و هدف امام زمان(ع) حرکت کند. چنین انتظاری خودش، فرج است و گشایش در زندگی (انتظار الفَرَجِ مِنَ الفَرَجِ، بحار الانوار، ج۵۲، ص۱۲۲) چه عمرمان به ظهور برسد و چه نرسد:

گر باد فتنه هر دو جهان را به هم زند
ما و چراغ چشم و ره انتظار دوست

اگر منجی اصلی بشریّت امام زمان(عج) است، پس شیعیان و پیروان واقعی او کسانی هستند که به اندازه ­ی توان و امکانات خود، منجی شده ­اند و مبارزه با دجّال و شیطان صفتان را آغاز کرده ­اند.

اشتراک گذاری :
برچسب ها